Login
Saturday 4.7.2020
Live ticker:
Search
Nema slikePoruku građanima u povodu 22. marta - Svjetskog dana voda uputio je Općinski načelnik. Prenosimo je u cjelosti.Svakog dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara, a od posljedica nedostatka vode svakodnevno umire 3.800 djece. Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.
Svjetski dan voda (World Water Day) obilježava se svake godine 22. marta. Obilježavanje ovog dana određeno je usvajanjem rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda u decembru 1992 godine. Već 1993. godine prvi put je obilježen, a s vremenom je značaj ovoga praznika rastao.
Ove godine svjetski dan voda obilježava se pod motom zajedničke vode - zajedničke mogućnosti, sa posebnim fokusom na prekogranične vode sa ciljem pomoći u izgradnji uzajamnog poštovanja, povjerenja i razumijevanja među državama te promicanje mira, sigurnosti i održivog privrednog rasta.
Obilježavanjem ovog dana želi se podsjetiti na važnost zaštite vode i nedostatak vode za piće u mnogim zemljama svijeta, jer oko milijardu ljudi u svijetu nema pristup sigurnoj pitkoj vodi. Ovo je prilika da i mi na lokalnom nivou još više obratimo pažnju na značaj vode.


OPĆINSKI NAČELNIK
Fuad Šišić, dipl. ing. maš.