Prijava
Ponedjeljak 24.2.2020
Događaji:
Pretraga

Na području općine Tešanj u periodu od 14.05.2014. godine do 25.06.2014. godine evidentirana je aktivnost 144 klizišta/odrona/slijeganja (prečišćene prijave) od kojih su 134 nova i 10 starih klizišta sa registrovanom aktivnošću. Sva navedena zemljišna aktivnost karakteriše zasićenost zemljišta vodom, što je evidentno kroz klizne površine duži period od njihovog nastanka. Na taj način i njihova aktivnost je postojana i očekivana kroz navedeni i predstojeći period.

Sljedeće sedmice, za klizišta vrlo visokog prioriteta (ukupno 25 umanjeno za već sanirana klizišta) bit će pripremljen plan sanacije. Za slučajeve u kojima je od geologa predložena mjera iseljenja obavit će se analiza pojedinačnih slučajeva i razgovor sa vlasnicima objekata, a po potrebi i geotehničko ispitivanje tla.

 Analizu klizišta možete pogledati na:

analiza klizista.pdf

Općinski načelnik Suad Huskić sa saradnicima primio je predsjednika Savjeta i Skupštine MZ Šije, Edina Alića i Omera Mehmedovića.

Tema razgovora bilo je stanje u MZ Šije nakon prirodne nesreće - poplava.

Konkretno, razgovaralo se o troškovima asanacije terena koji su već nastali, potrebi da se nanosi zemlje i pijeska uklone sa poljoprivrednih parcela, socijalnim, stambenim i drugim prilikama stanovnika pogođenih poplavama, kao i problemu klizišta u ovoj mjesnoj zajednici.

Ova obavijest se odnosi na sve poslovne subjekte, mikro, srednja i velika preduzeća, bez obzira na vlasničku strukturu, registrirane na području Bosne i Hercegovine, a koji imaju registrirano sjedište ili podružnicu, te obrt registriran na području Federacije BiH ugroženom prirodnom nesrećom – poplavama i klizištima;

* U slučaju da poslovni subjekt ima registrirano sjedište izvan područja ugroženog prirodnom nesrećom – poplavama i klizištima a podružnicu na području Federacije BiH ugroženom prirodnom nesrećom – poplavama i klizištima, u Obrazac unosi Identifikacioni broj (ID broj) podružnice;

* Anketa se provodi popunjavanjem Obrasca sačinjenog  prema metodologiji Međunarodne organizacije rada (ILO), te se koristi kao ključni input za utvrđivanje objektivne procjene šteta u poslovnim subjektima, radi pripreme donatorske konferencije;

* Podaci popunjeni u anketnom Obrascu će, radi realne i objektivne procjene, biti upoređivani sa podacima iz javnih registara;

* Svi podaci se daju dobrovoljno i davatelj podataka je saglasan da se isti mogu  upotrebljavati za sve potrebe i aspekte procjena štete;

* Samo u potpunosti popunjen anketni Obrazac će se uzeti u obradu, te se s tim u vezi sugeriše poslodavcima da obavezno pažljivo i u potpunosti popune sva predviđena polja Obrasca;

* Provođenje ankete ne podrazumijeva stvaranje prava i obaveza ni za jednu od strana, te služi za potrebe efikasnog i efektivnog utvrđivanja procjene štete;

* Popunjavanju anketnog Obrasca pristupa se putem web stranice Federalnog zavoda za zapošljavanje, pri čemu se vrši registrovanje poslovnog subjekta unosom Identifikacionog broja (ID broj) i korisničke šifre koju on sam odredi;

* Za potrebe ove ankete područjima ugroženim prirodnom nesrećom – poplavama i klizištima smatraju se sljedeće lokalne samouprave:

Bihać, Bosanska Krupa, Ključ, Sanski Most, Domaljevac – Šamac, Odžak, Orašje, Banovići, Čelić, Doboj Istok, Gračanica, Gradačac, Kalesija, Kladanj, Lukavac, Sapna, Srebrenik, Teočak, Tuzla, Živinice, Breza, Doboj Jug, Kakanj, Maglaj, Olovo, Tešanj, Usora, Vareš, Visoko, Zavidovići, Zenica, Žepče, Foča (FBiH), Goražde, Pale (FBiH), Donji Vakuf,  Jajce, Travnik, Hadžići, Ilidža, Vogošća, Ilijaš, Novi Grad Sarajevo;

 

* Anketa ostaje otvorena do 12.06.2014. godine.

 

Obrazac možete preuzeti na: www.fzzz.ba

U petak, 06.06.2014. godine  u općinu Tešanj je stigao kamion humanitarne pomoći u vidu hrane, lijekova, odjeće, sredstava za dezinfekciju, higijenskih sredstava i sl.

Humanitarnu pomoć su poslali "Bosanci" iz  Düsseldorfa s ciljem da pomognu ugroženima u poplavama.

Jučer su zaposlenici Doma zdravlja Tešanj i Opće bolnice  Tešanj preuzeli jedan dio ove pomoći koji se odnosi na lijekove, bolničke krevete, štake i invalidska kolica.

Danas su formirani paketi prehrane za 18 porodica ugroženih u poplavama u MZ Šije. Paketi su proslijeđeni ugroženima putem Centra za socijalni rad Tešanj.

Također je pripremljeno 24  paketa za penzionere. Ovi paketi će biti sutra distribuirani putem Centra za socijalni rad.

Općinu Tešanj danas su posjetili direktor Bolnice „Sv.A.Luka“ Doboj Vlado Đurđević i prim. dr. Gordana Žola. Povod posjete je dodjela priznanja direktoru Opće bolnice Tešanj dr.med.sci Rifatu Sejdinoviću i prim. dr. Emiru Čabriću za pomoć koju su pružili uposlenima i pacijentima iz Bolnice „Sv.A.Luka“ Doboj tokom elementarne nepogode - poplava.

„Za svu pomoć koju su pružili humanisti iz Tešnja, dugujemo veliku zahvalnost, stoga danas dodjeljujemo simbolično priznanje, te se nadam da ćemo se u budućnosti odužiti, ali u drugačijim okolnostima“, kazao je direktor Bolnice „Sv.A.Luka“ Vlado Đurđević.

Dr. Rifat Sejdinović kazao je da je Opća bolnica Tešanj stavila na raspolaganje svoje osoblje, opremu i prostor pacijentima iz Doboja, te da niko nije ostao bez adekvatne njege i pomoći.

„U Tešnju su također određena područja bila poplavljena, ali nas to nije spriječilo da pomognemo i drugima. Ovo je bio odgovor iz općine Tešanj, da bez očekivanja zahvalnosti, adekvatno postupimo u teškoj situaciji“, istakao je Općinski načelnik.